Jak si užít zápas?

V praxi se setkávám s mnoha rodiči i dětmi, kteří vyhledávají mé služby, protože se pro ně zápasy staly „utrpením“.

Děti pláčou, vztekají se, nemají ze hry radost a jejich rodiče se trápí, jak jim mohou pomoci. V některých případech je chování dětí neúnosné, protože rodiče vytváří pro děti přehnané stresové situace. Kladou důraz na dobré výsledky a díky tomu se vytrácí radost ze hry. To je v raném věku velká chyba! Jsou ale i případy, kdy mají rodiče „zdravý přístup“, ale děti na sebe přesto sami vytváří přehnaný tlak, který jim nakonec bere radost z pohybu.

Jak mohu jako rodič pomoci?

  1. Snažte se zjistit, co děti při zápase prožívají. Některé děti mají strach z prohry, jiné se těší, že mají šanci vyhrát. Jde o úhel pohledu, a pokud se vám podaří v dětech vyvolat radost z výzev a náročných situací, předáte jim do života obrovský dar.
  2. Mluvte s dětmi o tom, co je důležité – tedy o tom, že tenis by pro ně měl být radostí, v ideálním případě dokonce oslavou toho, že mohou dělat to, co je baví. Radost z pohybu a ze hry samotné je klíčová!
  3. Buďte dětem příkladem. Když trávíte s dětmi čas a věnujete se nějaké činnosti, věnujte se jí naplno. Ukažte jim, jak se radovat z maličkostí. Buďte dobře naladění a vytvořte pohodovou atmosféru, ve které se dítě do činnosti také naplno ponoří.
  4. Pokud se situace ani přes vaše usilovné snažení nelepší, vyhledejte odbornou pomoc.

Jak si užít zápas jako hráč?

  1. Vzpomeňte si, že děláte to, co vás baví. Na světě žije spousta dětí, které to štěstí nemají. Buďte rádi, že si můžete zahrát.
  2. Soustřeďte se na to, co se zrovna děje. Hlava nemůže být v jedné chvíli na několika místech zároveň a vy máte na výběr – chcete se soustředit na něco, co ve vás vyvolává nepříjemné pocity (chyby, které jste udělali nebo to, jak celý zápas dopadne) nebo raději na něco, co vás uklidní a umožní vám radovat se z vlastního výkonu (např. vlastní pohyby, plán na další bod apod.)? Buďte naplno v přítomném okamžiku a všechny starosti zmizí.
  3. Promluvte si s rodiči či trenéry o tom, co při zápase prožíváte. Často to není jednoduché, ale když o tom dokážete mluvit, uleví se vám a lépe si porozumíte.

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *