Jak zachovat při zápase klid

Věnováno primárně rodičům

Rodiče jsou se svými potomky úzce spjati a i díky tomu je pro ně velice těžké zachovat při vypjatých zápasech klid a chladnou hlavu. Dítě se snaží, ale nedaří se. Přichází jednoduché chyby, které se v tréninku neobjevují, a klid rodinného pozorovatele je rázem tatam. Kroucení hlavou, pohledy k nebi i „povzbudivé“ poznámky nejsou na místě a dítě je snadno zachytí. V praxi se občas zdá, že na ně má dokonce radar, protože o nich často ví lépe než rodič, který je provádí. Dítě okamžitě začne přemýšlet o tom, co si asi rodič myslí. „Jak to bude vypadat po zápase? Proč nemůže být táta/máma v klidu a podpořit mě, i když se mi nedaří? Vždyť teď to potřebuji nejvíc!“ Neklid rodiče se automaticky promítne do stavu dítěte, které má najednou práci nejen se sebou a svojí hrou, ale také s tím, že se neokáže zavděčit svému rodiči. A to není lehká úloha!

V praxi je opravdu úžasné sledovat, jak je rodič s dítětem propojen! Proto by si každý rodič měl uvědomit, že dítě je na kurtu samo za sebe a nejlépe mu pomůžeme tak, když zachováme klid a budeme ho podporovat, i když hra neodpovídá natrénované kvalitě. Jak to udělat?

  1. Uvědomte si, že dítě hraje tenis proto, že ho to baví. Když budete klást příliš brzy důraz na výsledky, radost ze hry se ztratí a bude velmi těžké ji najít. Zdůrazňujte dětem, že důležité je, aby na kurtu zlepšovalo své vlastní dovednosti a nepřemýšlelo o tom, na jaké úrovni je soupeř/soupeřka.
  2. Naučte se pracovat s dechem. Ve chvílích, kdy jsou výkony potomka podprůměrné a trápí se, je těžké zachovat chladnou hlavu. Soustřeďte se na svůj dech a nepřemýšlejte o tom, co si který rodič pomyslí. Neporovnávejte!
  3. Když je dítě zoufalé a vzteká se či pláče, je na vás, co uděláte. Extrémní chování s výbuchy vzteku není dobré podporovat. Nastavte dítěti hranice, aby vědělo, že emocionální „vystoupení“ není přípustné. Pokud se k němu dítě uchyluje často, stáhněte ho z kurtu a zápas skrečujte. Pokud se dítě trápí a pláče z lítosti, zkuste jej uklidnit a podpořit slovně: „Soustřeď se na sebe a na svoji hru a vzpomeň si, že tenis hraješ proto, že tě baví! Soustřeď se na každý bod zvlášť. Jen ten další je důležitý.“
  4. Pokud se na hru už opravdu nemůžete dívat, opusťte kurt a jděte se projít J Vždyť život není jenom o tenise.

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *